newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Zwartowo
17 / 12 / 2014 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Schwartow. Jest to wieś sołecka licząca 87 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.), o powierzchni 449 ha. Sołtysem jest p. Barbara Świeczka. Miejscowość położona jest w odległości 8 km na południowy – zachód od Karlina przy drodze wiejskiej Karlino – Sławoborze, 36 m n.p.m.

W sołectwie znajdują się ciekawe obiekty, takie jak:

  • Park – założony w poł. XIX wieku. Posiadał styl krajobrazowy o kształcie prostokąta. Centralną część parku stanowi owalny staw wypełniony wodą otaczający niewielkie wzniesienie, na którym stał dwór. Park powstał na bazie drzewostanu rodzimego stanowiącego pozostałość dawnych lasów liściastych porastających okolicę. W sąsiedztwie pałacu zostały nasadzone egzotyczne drzewa. Układ parku nie ulegał przeobrażeniom do czasów obecnych. Aktualnie park został zniszczony, większość drzew wycięta, część parku zamieniona na sad. Brzegi stawu porastają ozdobne drzewa o zwisających gałęziach. W pozostałej części parku rośnie drzewostan mieszany, m.in. buki, świerki, lipy.
  • Dwór – dawniej znajdował się na niewielkim wzniesieniu, niedaleko stawu. W jego sąsiedztwie zostały nasadzone egzotyczne drzewa. Dwór został rozebrany, a w jego miejscu postawiono budynek mieszkalny.

W Zwartowie funkcjonuje świetlica wiejska. Zajęcia odbywają się w czwartki i piątki w godz. 16:00-19:00. Działalność świetlicy oparta jest na prowadzeniu stałych form oraz organizowaniu imprez kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Placówka wykorzystywana jest również do przeprowadzania imprez okolicznościowych oraz do organizowania zebrań wiejskich. Do stałych imprez organizowanych w świetlicy należą: dyskoteki dla dzieci i młodzieży, Dzień Kobiet, spotkanie wigilijne dla starszych. Dla dzieci przygotowywane są zajęcia plastyczne, gry stolikowe i tenis stołowy.

W 2012 r. teren przy świetlicy został zagospodarowany. Powstał nowy plac zabaw dla dzieci, droga dojazdowa, miejsca parkingowe oraz miejsce rekreacji dla dorosłych, tj. ławostoły przy świetlicy oraz boisko trawiaste.

Na terenie sołectwa znajduje się Aleja Dębowo - Bukowa, która w dniu 27.09.2006r. Uchwałą Rady Miejskiej uznano za pomnik przyrody. Tworzy ją 81 drzew (43 dęby szypułkowe i 38 buków zwyczajnych). Najbardziej okazały dąb ma 460 cm w obwodzie pnia, a buk zwyczajny 500 cm.

https://www.facebook.com/wies.zwartowo?fref=ts

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ