newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Mierzyn
26 / 01 / 2017 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Alt Marrin. Jest to wieś sołecka licząca 272 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.), o powierzchni 1521 ha. Do sołectwa należy również Wyganów, które zamieszkuje 35 osób (wg danych na dzień 26.09.2014r.). Sołtysem jest p. Maria Gago.

Miejscowość pozbawiona obszarów leśnych, położona jest w odległości 9 km na północ od Karlina i 5 km na wschód od drogi wojewódzkiej nr 163 Kołobrzeg – Wałcz, pomiędzy miejscowościami Ubysławice i Wrzosowo, 30 m n.p.m.

Z dokumentów historycznych wynika, że właścicielem dóbr Mierzyn w 1820 r. był Friedrich Scheunemann, a ostatnim właścicielem Mierzyna był baron von Barnekow.

W sołectwie znajdują się ciekawe obiekty, takie jak:

  • Kościół rzymsko – katolicki p.w. Świętej Trójcy – w stylu neogotyckim, zbudowany w latach 1849–1851. Kościół solowy, jednonawowy, murowany z cegły, nietynkowany, wzmocniony murami oporowymi, zamknięty prosto. Prezbiterium niższe od całości kościoła, wieloboczne – przesklepione. Nad nawą strop belkowy płaski. Dach kryty dachówką. Wieża murowana o podstawie kwadratowej o charakterze obronnym. Zakrystia domurowana w czasach późniejszych.
    W 2013 r. dzięki zaangażowaniu gminy Kościół przejdzie remont, dzięki funduszom pozyskanym ze środków UE, z PROW 2007–2013.
  • Park – założony w II poł. XIX w., w stylu naturalistycznym z cechami eklektycznymi, o powierzchni ok. 4 ha, w tym staw o powierzchni 0,2 ha. Park ma kształt nieregularnego czworoboku. Centralnym akcentem parku był staw z wysepką obecnie wyschnięty. Wokół stawu niegdyś aleja kasztanowców prowadziła do pałacu. Pozostała alejka lipowa. Wszystkie elementy układu przestrzennego i wyposażenia zostały zniszczone, a obiekt uległ dewastacji.
  • Pałac – jego ostatnim właścicielem był baron von Barnekow. Został rozebrany w 1970 r. Po II wojnie światowej do momentu rozebrania była tam świetlica.

Od 2006 r. funkcjonuje tu nowa świetlica wiejska. Zajęcia prowadzone przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce odbywają się w piątki (16:00-19:00) i soboty (15:00-18:00).
Działalność świetlicy oparta jest na prowadzeniu stałych form oraz organizowaniu imprez kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Placówka wykorzystywana jest również do przeprowadzania imprez okolicznościowych oraz do organizowania zebrań wiejskich. W świetlicy znajduje się stałe podłączenie do Internetu i dwa komputery dostępne dla wszystkich mieszkańców. Organizowane są tutaj imprezy: Andrzejki, Mikołajki, Wigilia dla mieszkańców, spotkanie opłatkowe z dziećmi, Walentynki, Dzień Matki, Dzień Dziecka. Oprócz tego organizowane są gry i zabawy dla dzieci oraz turnieje tenisa stołowego, gier stolikowych i dyskoteki. Przy świetlicy zlokalizowany jest plac zabaw.

Do dyspozycji mieszkańców Mierzyna pozostają dwa boiska: jedno o nawierzchni trawiastej do piłki nożnej, drugie wielofunkcyjne o nawierzchni tartanowej na miejscu starego o podbudowie betonowej w ramach projektu pn. „KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA POPRZEZ UDOSTĘPNIENIE STREF REKREACJI NA TERENIE MIASTA I GMINY KARLINO”, który realizowany był na terenie gminy Karlino dzięki dofinansowaniu w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych.

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Strony w dziale