newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Lubiechowo
14 / 03 / 2019 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Lübchow. Jest to wieś sołecka licząca 232 mieszkańców (wg danych na 26.09.2014r.), o powierzchni 1283 ha. Do sołectwa należy również Lubiechowo Przystanek, który zamieszkuje 12 osób oraz Czerwięcino. Sołtysem jest p. Renata Klepuszewska.

Miejscowość położona jest w odległości 5 km na północny – zachód od Karlina i 4 km na wschód od drogi Karlino – Gościno.

Lubiechowo w swoich początkach było lennem rodu Ramel. Już w XVI w. musiała tu istnieć ich siedziba, skoro w 1707 r. właściciel zbudował tu kościół z kryptą grzebalną dla swej rodziny. W 1737 r. Lubiechowo zostało sprzedane radcy rządowemu S.G. Loeperowi ze Szczecina. W 1812 r. kupił je konsul Schröder z Kołobrzegu, a w 1836 r. odziedziczył jego syn deputowany powiatu – Rudolf Schröder, który wzniósł okazały pałac w Lubiechowie zamiast skromnej dotychczasowej siedziby szlacheckiej. Sam uzyskał szlachectwo dopiero w 1861 r. Ostatnią właścicielką Lubiechowa przed II wojną światową była Clara Schuman z domu Hindenburg.

Do II wojny światowej do Lubiechowa można było się dostać z Karlina kolejką wąskotorową, która wiodła malowniczymi zakątkami przez las i dolinę rzeki Parsęty. Do dzisiaj zachowały się nasypy kolejowe i dwa mosty. W 2012r. oddano do użytku ścieżkę rowerową biegnącą po tym nasypie.

W sołectwie znajdują się ciekawe obiekty, takie jak:

 • Kościół parafialny rzymsko – katolicki p.w. św. Józefa – zbudowany w XIX w., murowany z cegły, tynkowany, neogotycki, orientowany, z prezbiterium zakończonym trójbocznie. Od strony zachodniej wieża trzykondygnacyjna, tynkowana zakończona wielobocznym ostrosłupem z cegły. Fortal ostrołukowy, profilowany. Okna zakończone łukiem prostym. Strop drewniany, belkowany w kształcie ściętego trójkąta. Dach dwuspadowy, kryty dachówką, nad prezbiterium blachą ocynkowaną, również dwie zakrystie. Kościół posiada epitafia dawnych właścicieli. Otoczenie kościoła tworzy malownicza grupa drzew z cmentarza kościelnego.

 • Pałac z 1835 r. – w stylu neoklasycystycznym, usytuowany na osi północ–południe między dziedzińcem dojazdowym, a parkiem. Założony jest na planie zbliżonym do kwadratu z ośmiobocznymi wieżami na narożach. Dwukondygnacyjny, z centralnym jednokondygnacyjnym belwederem w partii dachu. Wieże trójkondygnacyjne. W pełni podpiwniczony, dzięki czemu uzyskał pełny cokół, a do pomieszczeń parteru wchodzi się wysokimi, paradnymi schodami. Od strony parku znajduje się na osi elewacji parterowy ryzalit zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Do ryzalitu przylega taras i stąd schodami przechodzi się do parku. Wnętrze pałacu jest trójtraktowe. W trakcie ogrodowym jako największe centralne pomieszczenie usytuowany jest salon, powiększony o przestrzeń w ryzalicie. Istniejący pałac powstawał w dwóch fazach budowlanych w I poł. XIX w. i na przełomie XIX i XX w. Kubatura obiektu 5.600 m3, powierzchnia użytkowa 800 m2, dwie kondygnacje. Obecnie pałac jest sukcesywnie remontowany i  jest w posiadaniu właścicieli prywatnych, którzy podjęli się próby jego odbudowy.

Strona pałacu w Lubiechowie: 
http://palac.lubiechowo.com.pl

 • Park z II poł. XIX w. – o powierzchni 11,0 ha, w tym 0,06 ha wód. Znajduje się w sąsiedztwie ruin pałacu. Wzorem dla budowniczych parku był styl angielski, którego wpływ daje się zauważyć w dużych przestrzennie polanach – łąkach, otoczonych zróżnicowaną gabarytowo zielenią wysoką. Pod koniec XIX w. park przeszedł pewną modernizację naturalistyczną, której pozostałości są zachowane, pojedyncze drzewa obcego pochodzenia. W tym czasie powstała prawdopodobnie cała sieć, dzisiaj już nieistniejących ciągów spacerowych o nieregularnym układzie. Park w Lubiechowie ma kształt zbliżony do trapezu z drzewostanem bogatym w daglezje zielone, jodły białe, cisy, żywotniki, jesion odm. zwisającej, modrzewie, dąb czerwony. Zasadą kompozycji przestrzennej parku są polany trawiaste okolone masywem drzew liściastych i iglastych. Na uwagę zasługuje polana rozciągająca się przed elewacją ogrodową pałacu (zejście z werandy) w kierunku południowo – wschodnim. Polana ta łączy się z następnymi polanami rozchodzącymi od niej, w kierunku południowo – zachodniego i północno – wschodniego. Obecnie park pozostał w dawnych granicach z zachowaną zielenią i polanami parkowymi. Zatarciu uległy pozostałe elementy z układem ciągów spacerowych.
 • Budynek nr 23 – murowany, secesyjny z początku XX w.
 • Grodzisko nad brzegiem Parsęty – ok. 2 km na północ od wsi, 150 m na zachód od rzeki Parsęty. Na przełomie VII i VIII wieku powstał w tym miejscu drewniany gród, wyżynny, podkowiasty, dwuczłonowy usytuowany na skraju rozległego płaskowyżu przyległego do zachodu do doliny rzeki Parsęty, który uległ zniszczeniu w IX stuleciu. Obecnie są zachowane wysokie na 3 – 4 m wały ziemne, w części środkowej na szerokości do 7 m są przerwane. Obiekt jest porośnięty lasem liściastym.

W sołectwie znajdują się ciekawe pomniki przyrody, takie jak:

 • lipa wielkolistna (Tilia platyphyllos) w wieku ok. 250 lat, obw. 370 cm; w parku zabytkowym;
 • dęby szypułkowe Quercus robur obw. 300 i 455 m, wys. 18 i 28 m; rosną na nieczynnym cmentarzu ewangelickim, za wsią na łąkach.
Na terenie wsi można zaobserwować wiele cennych i rzadko spotykanych roślin zielonych:
 • Lilia Złotogłów (Lilium martagon L.)
 • Tulipan żółty-forma dzika (Tulipa sylvestris L.)
 • Żywiec gruczołowaty (Cardamine glanduligera O. Schwarz)- Ciekawostką jest, iż zazwyczaj występuje on w Tatrach
 • Łuskiewnik różowy (Latrhaea squamaria L.)
 • Zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.)

W Lubiechowie funkcjonuje świetlica wiejska. Zajęcia prowadzone przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce odbywają się w czwartki (16:00-19:00), piątki (16:00-20:00) i soboty (13:00-16:00).
Działalność kulturalna świetlicy opiera się na prowadzeniu stałych, cotygodniowych zajęć oraz na organizowaniu imprez kulturalnych i edukacyjno – rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, wśród których przeważają zajęcia plastyczne, gry stolikowe i tenis stołowy. Pomieszczenia świetlicy wykorzystywane są również do prowadzenia zebrań wiejskich. Organizowane są  również imprezy, takie jak: spotkanie wigilijne, bal przebierańców dla dzieci, Dzień Kobiet, Mikołajki czy Andrzejki, a także dyskoteki.

W ramach inwestycji na terenie Gminy Karlino, na nasypie zlikwidowanej kolei wąskotorowej wybudowana została ścieżka rowerowa na trasie Karlino – Gościno oraz biegnąca dalej do Dargocic, Rzesznikowa oraz Kołobrzegu, przez miejscowości: Lubiechowo, Karścino, Pobłocie Wielkie. Powyższa inwestycja to jeden z elementów projektu pn. „Budowa i zagospodarowanie ścieżek rowerowych na terenie Dorzecza Parsęty”, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, w ramach działania 5.3. ścieżki rowerowe.

W trakcie budowy ścieżki w lesie, w pobliżu „mostów lubiechowskich”, zawieszonych nad starorzeczem Parsęty, leżącym na obszarze Natury 2000, zauważono LISTERĘ JAJOWATĄ (Neottia ovata) – gatunek roślin należących do rodziny storczykowatych.

Za ciekawostkę należy uznać fakt, że wiosną 2000 roku do wsi zawitała para czarnych bocianów.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Strony w dziale