newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Krzywopłoty
17 / 12 / 2014 |

Dawna nazwa niemiecka: Stadtholzkathen. Jest to wieś należąca do sołectwa Karlinko, licząca 48 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.). Miejscowość położona jest w odległości 3 km na północny – wschód od Karlina, przy drodze krajowej nr 6 Szczecin – Gdańsk. Jest to najniżej położona miejscowość gminy Karlino, tj. 16 m n.p.m., w pobliżu rzeki Radwii.

9 grudnia 1980 r. w godzinach wieczornych we wsi Krzywopłoty doszło do erupcji ropy naftowej, która w następstwie spięć w sieci elektrycznej zapaliła się. Na miejsce przybyło 18 jednostek straży pożarnej, które przystąpiły do zabezpieczania okolicy przed pożarem. Żywioł został opanowany w nocy z 13 na 14 stycznia 1981 r. W miejscu pożaru powstała pierwsza kopalnia ropy, a później gazu ziemnego.

To wydarzenie sprawiło, że w tamtym czasie Karlino było „na językach” nie tylko całej Polski, ale i Europy, a także świata. Wybuch ropy sprawił, że do dzisiaj wielu Polaków kojarzy Karlino właśnie z tym wydarzeniem.

Obecnie w Krzywopłotach działa kopalnia nafty i gazu, która wykorzystuje puste przestrzenie w skałach, powstałe na skutek eksploatacji ropy i gazu, na podziemny magazyn gazu ziemnego.

W miejscowości znajduje się Kompleks Rekreacyjno – Wypoczynkowy Petrico – Park, vis-a-vis słynnego szybu „Daszewo–1”. Obok restauracji znajdują się miniaturowe urządzenia związane z erupcją ropy naftowej.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ