newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Krukowo
14 / 03 / 2019 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Kruckenbeck. Jest to wieś sołecka, licząca 242 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.). Sołtysem jest p. Sylwia Żołnierczuk.

Miejscowość położona jest na terenie płaskim i zboczach doliny łąkowej, w odległości 8 km na południowy – zachód od Karlina i 2 km na zachód od drogi Karlino – Gościno, 36 m n.p.m.

Do II poł. XVIII w. Krukowo należało do klucza dóbr lennych rodu Manteuffel. W 1593 roku z polecenia  proboszcza z Karścina Hansa von Manteuffla, przy majątku została zbudowana kaplica. W latach 1773-74 powstał nowy folwark (dotacja Fryderyka II) i założono park. Krukowo w tym czasie stało się dobrami aliodalnymi przynależnymi do Karścina, którego właścicielem był Johann von Gaudecker. Siedziba nowego folwarku, wybudowanego na płaskim terenie przylegającego do obniżenia łąkowego, obsadzona została dębami. Pod koniec XIX w. (1880–1890) dobra karścińskie podzielono między dwóch braci. Właściciel zamieszkał w Krukowie, znacznie przebudował majątek i przekształcił założenia parkowe.

W sołectwie znajdują się ciekawe obiekty, takie jak:

  • Park pałacowy – z 1733 r., o powierzchni ok. 15 ha. Najstarsze zadrzewienia parku datują się na lata 1773–74. Pod koniec XIX w. ówczesny właściciel przekształcił założenia parkowe. Do kompozycji parku włączono rozległą doliną łąkową ze strumieniem. Założenia parku rozpoczął kościół, a kończyły grobowce rodzinne. Poniżej dworu na sztucznie usypanym wzniesieniu powstał staw. Na lekkim wzniesieniu ok. 1900–1915 r. założono rodzinny cmentarzyk. W tym czasie powstał sad. Znacznemu wzbogaceniu uległ drzewostan. Park jest dużym założeniem o bardzo indywidualnych niepowtarzalnych walorach i cechach. Położony jest na krawędziach obniżenia łąkowego, przecinanego niewielką rzeczką. Obecnie park stanowi dużą grupę zieleni ciągnąca się prawie wzdłuż całej wsi. Położony w obniżeniu widoczny jest z drogi od strony Karścina. Stosunkowo najlepiej zachowany jest park na zboczach obniżenia łąkowego. W parku najciekawsze okazy to drzewa rodzime. Mimo zdziczenia i zachwaszczenia czytelny jest układ przestrzenny. Łąka nadal posiada krajobrazowy charakter. Brzegi strumienia porosły olsze i krzewy. Staw wysechł, cmentarz jest niedostępny, z kościoła pozostały resztki a piwniczka w parku jest stosem kamieni. Pałac wykorzystywany jest na mieszkania prywatne.
  • Ruiny kościoła ewangelickiego z 1820–1824 r., tj. mury na wysokości fundamentu.

W parku przy ruinach kościoła rosną pomniki przyrody: dąb szypułkowy (Quercus rober) obw. 570 cm, wiek 400 lat, wys. 25 m; dąb szypułkowy (Quercus rober) obw. 420 cm, przy drodze wiejskiej.

W sołectwie funkcjonuje świetlica wiejska. Zajęcia zorganizowane odbywają się w piątki i soboty w godz. 16:00-19:00. Świetlica jest miejscem spotkań dzieci i młodzieży. Zajęcia dostosowywane są do potrzeb odwiedzających świetlicę. Na bieżąco organizowane są gry i zabawy dla najmłodszych. Na wyposażeniu świetlica posiada stół do tenisa. Dodatkowo prowadzone są tutaj zajęcia techniczno – plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz organizowane są imprezy: urodzinowe, komunijne, zabawy karnawałowe, bal przebierańców, dyskoteki, ale również: Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Andrzejki, Mikołaj, Sylwester. Organizowane są również zebrania wiejskie oraz sołeckie. Świetlica pełni także rolę kaplicy.

Do dyspozycji najmłodszych mieszkańców jest plac zabaw, który powstał w ramach projektu pn. „KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA POPRZEZ UDOSTĘPNIENIE STREF REKREACJI NA TERENIE MIASTA I GMINY KARLINO”, realizowanego na terenie gminy Karlino dzięki dofinansowaniu w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych.

Pod koniec grudnia 2011 r., w ramach projektu pn. „Wspieranie integracji społeczności lokalnej poprzez rozwój infrastruktury rekreacyjno – sportowej w miejscowości Krukowo”  stworzone zostało  miejsce do rekreacji i wypoczynku oraz zamontowana została mała architektura w Krukowie. Zakres wykonanych robót objął m.in. przygotowanie terenu, w tym zasadzenie trawy, zakup i montaż altanostołów,  zakup i montaż ławek z bali drewnianych, zakup i montaż koszy na śmieci. Ponadto przygotowano również specjalne miejsce na ognisko.

Obok sołectwa, na wysokości przystanku Lisiny, po nasypie dawnej kolei wąskotorowej biegnie ścieżka rowerowa. W tym miejscu zlokalizowane jest również miejsce postojowe dla turystów.

Charakterystycznym elementem krajobrazu sołectwa są wiatraki, należące do największej na Pomorzu elektrowni wiatrowej. Elektrownia została wybudowana w latach 2007-2009 i składa się łącznie z 60 wiatraków, które stały się atrakcją turystyczną regionu.


Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ