newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner spis.jpg
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Dożynki Gminne
01 / 10 / 2014 |

Pragnąc pokazać dorobek ciężkiej pracy rolników tradycyjnie organizujemy Dożynki Gminne pn. „Święto pieczonego ziemniaka - organizacja wspólnych dożynek zakończonych występem kabaretu i zabawą taneczną szansą pełnej integracji mieszkańców terenów wiejskich Gminy Karlino” – 20 września 2014 roku na boisku w Domacynie.

Na czas „Święta pieczonego ziemniaka” boisko w Domacynie nabierze innego – rustykalnego charakteru. Oprócz wiejskiej rodziny wykonanej ze słomy, parku zabytkowego maszyn, w tym starych wozów strażackich będzie można również zakupić tradycyjne weki czy ciasta domowe, warzywa i owoce z tegorocznych zbiorów. Przewidziany jest również program artystyczny, który będzie obejmował tradycyjny obrzęd dożynkowy.

W tym dniu planujemy szereg przedsięwzięć kulturalno – sportowych, które mają wpływać pozytywnie na integrację mieszkańców oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego.

W programie znajdą się m.in.: konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wyplatany przez mieszkańców sołectw, konkurs na najlepszy chleb, konkurs płodów rolnych prezentowanych przez poszczególne sołectwa, jarmark z rękodziełem ludowym, obrzędy ludowe, prezentacja regionalnych potraw, finał konkursu gminnego „Ugotowani w Sołectwach” oraz występy artystyczne zespołów lokalnych.

Tradycja dożynek przetrwała do dnia dzisiejszego. Z bogatego rytuału pozostało pieczenie chleba i wyplatanie wieńców. Właśnie dożynkowy bochen, kwieciste korony i pęki zbóż są utrwalonym w tradycji symbolem łączącym radość z dokonanych zbiorów i nadzieję na urodzaj podczas kolejnych żniw. Troska o kultywowanie święta rolników koresponduje w swej wymowie z chęcią zachowania w zwyczajach tego, co wywodzi się z naszej tradycji. Radosne świętowanie przypomina o dziedzictwie historii i szacunku dla płodów ziemi.

Zapraszamy do udziału w dożynkowych konkursach! Wszelkie informacje znajdują się u dołu strony.

Projekt pn. „Święto pieczonego ziemniaka - organizacja wspólnych dożynek zakończonych występem kabaretu i zabawą taneczną szansą pełnej integracji mieszkańców terenów wiejskich Gminy Karlino” został dofinansowany ze środków Unii Europejskich (z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ