newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Kowańcz
14 / 03 / 2019 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Kowanz. Jest to wieś sołecka, licząca 184 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.), o powierzchni 523 ha. Sołtysem jest p. Emilia Wołoszyn. Miejscowość położona jest na terenie równinnym, w odległości 3 km na zachód od Karlina, w kierunku Gościna.

W sołectwie znajdują się ciekawe obiekty, takie jak:

  • Budynek mieszkalny nr 13, z końca XIX w., neogotycki, murowany, attyka ze sterczynami,
  • Budynek mieszkalny nr 15, z końca XIX w., murowany,
  • Budynek mieszkalny nr 19, z II poł. XIX w., neoklasycystyczny, murowany,
  • Budynek mieszkalny nr 41, z końca XIX w, murowany.

W sołectwie funkcjonuje świetlica wiejska, która pełni również funkcję kaplicy. Zajęcia zorganizowane odbywają się w czwartki i piątki w godz. 15:00-18:00. Działalność kulturalna świetlicy opiera się na prowadzeniu stałych, cotygodniowych zajęć plastycznych oraz na organizowaniu imprez kulturalnych i edukacyjno-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, a także gier stolikowych. Zajęcia są prowadzone pod nadzorem opiekuna.  Pomieszczenia świetlicy wykorzystywane są również do prowadzenia zebrań wiejskich. Organizuje się tutaj również imprezy, takie jak: spotkanie wigilijne mieszkańców, bal przebierańców dla dzieci, występy dzieci i młodzieży, Dzień Kobiet itp. Odbywają się tu również nabożeństwa. Po przeprowadzeniu gruntownego remontu świetlica zmieniła swój wygląd i zachęca wszystkich do organizowania spotkań, a postawiony kominek dodaje uroku.

Do dyspozycji najmłodszych mieszkańców jest plac zabaw, który powstał w ramach realizacji projektu pn. „KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA POPRZEZ UDOSTĘPNIENIE STREF REKREACJI NA TERENIE MIASTA I GMINY KARLINO”, realizowanego na terenie gminy Karlino dzięki dofinansowaniu w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych. Charakterystycznym elementem krajobrazu sołectwa są wiatraki, należące do największej na Pomorzu elektrowni wiatrowej. Elektrownia została wybudowana w latach 2007-2009 i składa się łącznie z 60 wiatraków, które stały się atrakcją turystyczną regionu. Nieopodal sołectwa pomiędzy elektrowniami, po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej biegnie ścieżka rowerowa.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ