newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Domacyno
13 / 07 / 2017 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Dumzin. Jest to wieś sołecka licząca 153 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.), o powierzchni 747 ha. Sołtysem jest p. Tomasz Stańczyk.

Miejscowość położona jest w odległości 10 km na południowy – zachód od Karlina i 3 km na południe od drogi krajowej nr 6 Szczecin – Gdańsk. Jest to najdalej na południe i najwyżej położona miejscowość w gminie.

W sołectwie znajdują się ciekawe obiekty, takie jak:

  • Park pałacowy – leśny o powierzchni 16 ha, w którym rosną między innymi klony, lipy i świerki,
    z I poł. XIX w.
  • Wielokulturowe cmentarzysko z X–XII wieku położone 1 km na zachód od wsi, na północ od drogi do Sikorzyc.

W sołectwie funkcjonuje świetlica wiejska, która w latach 2010–2012 przeszła kapitalny remont. Zajęcia zorganizowane odbywają się w czwartki i piątki w godz. 15:00-18:00. Świetlica jest miejscem spotkań dzieci i młodzieży. Do stałych zajęć należą: kółko plastyczne, gry i zabawy dla dzieci (gry stolikowe), tenis stołowy. Zajęcia prowadzone są przez opiekuna świetlicy. W sezonie letnim organizowane są wycieczki rowerowe, ogniska i pikniki. Dzieci do świetlicy przychodzą również celem odrabiania zadań domowych. Organizowane są tutaj imprezy: Andrzejki, Mikołajki, Wigilia dla mieszkańców, spotkanie opłatkowe z dziećmi, Walentynki, Dzień Matki, Dożynki, Dzień Dziecka. Odbywają się tutaj również spotkania wiejskie oraz uroczystości rodzinne, jak: przyjęcia komunijne, urodziny itp.

W ramach remontu świetlicy zagospodarowany został teren wokół: powstał drugi plac zabaw, miejsce rekreacji z ławostołami oraz miejsce na ognisko.

Przy świetlicy działa Koło Gospodyń Wiejskich oraz zespół ludowy "Pomorzanki", natomiast obok świetlicy działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Mieszkańcy Domacyna mają do dyspozycji trawiaste boisko sportowe oraz plac zabaw dla najmłodszych, który powstał w ramach projektu pn. „KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA POPRZEZ UDOSTĘPNIENIE STREF REKREACJI NA TERENIE MIASTA I GMINY KARLINO", realizowanego na terenie gminy Karlino dzięki dofinansowaniu w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych.

29 października 1995 roku, na terenie gminy Karlino w miejscowości Domacyno została uroczyście poświęcona statua Matki Bożej Królowej Świata, która została sprowadzona z Filipin i jest dowodem szacunku i uznania dla papieża Polaka Jana Pawła II z racji jego pobytu w tym kraju w 1995 roku.

W uroczystości, obok gości z Filipin, udział wziął ksiądz kardynał Ricardo Vidal z Filipin, który poświęcił statuę w obecności arcybiskupa archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej oraz biskupów diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Statua jest dziełem światowej sławy artysty filipińskiego Eduardo Castrillo i jest to najwyższa tego typu statua w Polsce. Inicjatorem daru jest pan Stefan Masternak, były mieszkaniec Australii, ożeniony z Filipinką – obecnie mieszkaniec Domacyna. Wzgórze, na którym stoi Matka Boża Królowa Narodu to najwyższe wzniesienie w gminie Karlino, jak i również punkt widokowy na piękny krajobraz wzgórz morenowych gminy Karlino. Dla uczczenia pobytu papieża Jana Pawła II na ziemi koszalińskiej, w 1992 r. z inicjatywy Józefa Niekrasza, odbył się pierwszy Bieg Papieski w Koszalinie. Od 2000 r. organizacji biegu podjęły się władze Karlina. 10 września 2000 r. pod statuą Matki Bożej Królowej Świata odbył się start honorowy dla uczestników VIII Biegu Papieskiego, po raz pierwszy organizowanego w Karlinie. W imprezie wzięło udział 115 zawodników z całej Polski, w tym czołówka polskiej lekkoatletyki. Od tego czasu Bieg Papieski odbywa się corocznie przybierając rangę imprezy międzynarodowej. Obecnie, licząca blisko 15 km trasa biegu rozpoczyna się w Domacanie pod statuą Matki Bożej Królowej Świata a kończy na stadionie miejskim w Karlinie.

W przyszłości na terenach obok statuy powstanie schronisko zapewniające pokoje noclegowe dla pielgrzymów.

Strona sołectwa >> http://domacyno.pl/

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ