newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Daszewo
14 / 03 / 2019 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Dachau. Jest to wieś sołecka licząca 284 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.), o powierzchni 1790 ha. Do sołectwa należy również Brzeźno, które zamieszkuje 23 osoby (wg danych na dzień 26.09.2014r.). Sołtysem jest p. Jarosław Cheba. Miejscowość położona jest w odległości 6 km na północ od Karlina i 2 km na wschód od drogi wojewódzkiej nr 163 Kołobrzeg – Wałcz, 27 m n.p.m., przy linii kolejowej nr 404 Szczecinek – Kołobrzeg.

W sołectwie znajdują się ciekawe obiekty przyrodnicze, takie jak:

  • Pomniki przyrody – nad brzegiem rzeki Parsęty rośnie grupa drzew: 5 jodeł pospolitych (Abies alba) obw. 160 – 280 cm, wys. 33 – 38 m;
  • Pomniki przyrody – na północny – zachód 1,5 km od wsi na prawym brzegu rzeki Parsęty rośnie klon jawor (Acer pseudoplatanus) obw. 420 cm, wys. 30 m.

W sołectwie funkcjonuje Szkoła Podstawowa, w której prowadzone jest bezpłatne Małe Przedszkole dla dzieci w wieku 5 – 7 lat z terenu wiejskiego.

Dzieci wiejskie w Polsce mają dziś znacznie trudniejszy dostęp do przedszkoli niż dzieci w miastach. Sytuację tę zmienił projekt "Małe Przedszkole w Każdej Wsi", realizowany przez Federację Inicjatyw Oświatowych, do którego przystąpiła gmina Karlino. Małe Przedszkole – to pierwszy krok do wyrównania szans edukacyjnych na wsi i w mieście. Rodzice posyłający swoje dzieci do przedszkola nie ponoszą żadnych kosztów. Gmina zapewnia dzieciom dojazd, pobyt w przedszkolu i ciepły posiłek. Główną ideą jest to, aby małe dzieci z terenów wiejskich, już od najwcześniejszych lat poprzez wspólny kontakt z rówieśnikami, poprzez wspólne zajęcia i zabawę mogły poznać otaczający ich świat i spojrzeć na to, co nas otacza zupełnie z innej perspektywy.

W latach 2010–2012 szkoła przeszła kapitalny remont, stając się miejscem lepszym i kolorowym. Na terenie boiska szkolnego, w ramach programu Bezpieczna Szkoła, powstał nowy plac zabaw.

W Daszewie funkcjonuje również świetlica wiejska. Zajęcia zorganizowane odbywają się we wtorki i sobotę w godz. 17:00-20:00. W pozostałe dni świetlica jest czynna w uzgodnieniu z młodzieżą. Zajęcia w świetlicy prowadzone są poprzez zorganizowane formy pracy tj. zajęcia plastyczne, tenis stołowy, zajęcia ogólne (luźne) i gry stolikowe. Do stałych zajęć należą: kółko plastyczne, nauka gry na instrumentach, gry i zabawy dla dzieci. W świetlicy można też posłuchać muzyki, pooglądać telewizję lub poćwiczyć na siłowni. Organizowane są tutaj imprezy: urodzinowe, komunijne, zabawy karnawałowe, bal przebierańców, dyskoteki, ale również: Andrzejki, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Mikołaj, Wigilia dla dzieci, Sylwester. W świetlicy organizowane są także warsztaty: "wyplatanie wikliny", "ozdoby wielkanocne", "ozdoby świąteczne". Warsztaty te organizowane są przez ODR. Przy świetlicy działa Koło Gospodyń Wiejskich. W ramach zagospodarowania terenu powstało boisko do siatkówki oraz miejsce rekreacji dla mieszkańców, tj. wiata z ławostołami oraz miejsce na ognisko.

We wsi funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna. Do dyspozycji najmłodszych mieszkańców jest plac zabaw, który powstał w ramach projektu pn. „KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA POPRZEZ UDOSTĘPNIENIE STREF REKREACJI NA TERENIE MIASTA I GMINY KARLINO", realizowanego na terenie gminy Karlino dzięki dofinansowaniu w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych.

Daszewo jest tematem dokumentalnego filmu pt. "Nowa ziemia – polsko–niemieckie zbliżenia w Daszewie”.

W pobliżu Daszewa zlokalizowany jest rezerwat przyrody „Warnie Bagno”. Celem ochrony przyrody rezerwatu jest zachowanie kompleksu torfowiskowego obejmującego kopułowe torfowisko bałtyckie porośnięte mszarnikami wrzośca bagiennego, kompleks regenerujących się potrofii ze zbiorowiskami mszarnymi oraz ekosystemy boru bagiennego i boru wilgotnego.

W miejscowości znajduje się kaplica św. Maksymiliana Marii Kolbego. Msze św. odbywają się w każdą środę i niedzielę. Kaplica należy do parafii pw. Trójcy Świętej w Mierzynie.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Strony w dziale