newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Syrkowice
16 / 12 / 2014 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Zürkow. Jest to wieś sołecka licząca 169 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.), o powierzchni 769 ha. Do sołectwa należy również Poczernino, które zamieszkuje 28 osób (wg danych na dzień 26.09.2014r.). Sołtysem jest p. Andrzej Solecki.

Miejscowość położona jest na terenie równinnym, 30 m n.p.m., w odległości 8 km na północ od Karlina i 1 km na wschód od drogi wojewódzkiej nr 163 Kołobrzeg – Wałcz.

Syrkowice należały do klucza dóbr w Mierzynie jeszcze w poł. XIX w. Właścicielem gospodarstw była rodzina von Scheunemann. Siedziba obecnego gospodarstwa została założona w II poł. XIX w. na równinnym terenie.

W sołectwie znajdują się ciekawe obiekty, takie jak:

  • Park dworski – z końca XIX w., o powierzchni 1,67 ha, w stylu eklektycznym. Park o regularnym, prostokątnym układzie. Znajdował się on w głębi za dworem. Park tworzyły grupy rzędowe wzdłuż granic działki oraz pojedyncze drzewa (lipy, dęby, klony, buk), w otoczeniu dworu. Na otwartej płaszczyźnie posadzono jako soliter buk pospolity odmiany czerwono listnej. Na przełomie XIX/XX w. od strony południowej poszerzono park o sad. Założono także sad za zadrzewieniami rzędowymi. Na granicach sadów posadzono żywopłoty jaworowe. Pierwotnie układ był symetryczny, oparty na eklektycznych zasadach kompozycji parków. Otwarta płaszczyzna stanowiła ogród ozdobny, w jej centralnej części urządzono altanę z żywotników i wiązu formy zwisającej. Wokół granic parku biegła ścieżka. W początkach XX w. w północnym narożniku postawiono duży głaz (nagrobek obsadzony żywotnikiem). Przestrzeń między linią najstarszych buków i świerków, a granicą sadów wypełnił różnogatunkowy drzewostan. Obecnie układ parku jest dobrze zachowany. Otwartą płaszczyznę podzielono na ogródki, drzewostan został częściowo wycięty, niepielęgnowany zdziczał.
  • Dwór – zbudowany w II poł. XIX w., posadzono przy nim park w stylu klasycystycznym. Prowadziła do niego droga obsadzona kasztanowcami. Po II wojnie światowej w 1950 r. dwór przebudowano i był użytkowany jako biuro PGR, przedszkole i pomieszczenie mieszkalne. W 1970 r. w bezpośrednim otoczeniu dworu postawiono budynek mieszkalny.

Mieszkańcy Syrkowic mają do dyspozycji plac zabaw oraz trawiaste boisko sportowe do piłki nożnej, które powstało w ramach projektu pn. „KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA POPRZEZ UDOSTĘPNIENIE STREF REKREACJI NA TERENIE MIASTA I GMINY KARLINO", realizowanego na terenie gminy Karlino dzięki dofinansowaniu w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych.

Od końca 2012 r. oddana do użytku została świetlica wiejska, wybudowana w ramach funduszy EU, PROW 2007–2013.

Działalność świetlicy oparta jest na prowadzeniu stałych form oraz organizowaniu imprez kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Placówka wykorzystywana jest również do przeprowadzania imprez okolicznościowych oraz do organizowania zebrań wiejskich. Organizowane są tutaj imprezy: Andrzejki, Mikołajki, Wigilia dla mieszkańców, spotkanie opłatkowe z dziećmi, Walentynki, Dzień Matki, Dzień Dziecka. Oprócz tego organizowane są gry i zabawy dla dzieci oraz turnieje tenisa stołowego, gry stolikowe i dyskoteki. Świetlica czynna jest w piątki i soboty w godz. 17:00-20:00.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Strony w dziale