newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner spis.jpg
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Ścieżka rowerowa wzdłuż Parsęty
14 / 05 / 2013 |

W 2006 r. dzięki otrzymanym środkom unijnym została wybudowana ścieżka do wędrówek pieszych i rowerowych wzdłuż Kanału Młyńskiego i rzeki Parsęty, z możliwością ruchu rowerowego. Ścieżka wybudowana została wzdłuż ul. Spacerowej u podnóża tzw. Góry Karola, czyli terenu, na którym znajduje się Park Miejski przy ul. Parkowej. Jest to ścieżka  o szerokości pasa ruchu ok. 2,5 m i  łącznej długość L = 1542 m. Odcinek ścieżki zaczynający się przy budynku liceum aż do końca Parku wykonany jest z kostki polbrukowej. Druga część biegnąca pomiędzy rzeką Parsętą a zabudowaniami jednorodzinnymi osiedla nad Parsętą ma nawierzchnię szturową.

Jest to jedne z kilku ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Karlina. Wzdłuż szlaku znajdują się urządzenia małej infrastruktury: miejsca wypoczynkowe z ławkami, stojaki dla rowerów oraz miejsce na ognisko.

Zaczynając spacer przy budynku Liceum możemy podziwiać zieloną dolinę Kanału Młyńskiego będącego odnogą rzeki Radew, który przepływa przez karliński młyn, gdzie do dzisiaj działają zabytkowe turbiny prądotwórcze. Tuż przy wpływie Młynówki do Parsęty ścieżka biegnie przy samej rzece oraz wysokiej skarpie parku. Bardzo często możemy spotkać tutaj wędkarzy, spacerujące bociany oraz kajakarzy. Wdrapując się na wysoką skarpę parku – podziwiać będziemy rozlewiska Parsęty.  

Spacerując dalej z prawej strony mijamy boisko trawiaste, dalej zabudowania jednorodzinne. Tuż przy progu wodnym możemy zakończyć wędrówką kierując się schodami do góry i kontynuować swoją wędrówkę do Karlina ul. 4 Marca. Z progu wodnego rozpościera się przepiękny widok na zieloną dolinę rzeki Parsęty, która leży w obszarze chronionym tj. Natura 2000. Wśród zieleni górują wiatraki jednej z największych na pomorzu farm wiatrowych zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Na drugim brzegu rzeki dostrzec można wśród krzewów wpływający do rzeki mały strumyk – to tak naprawdę przesmyk łączący nurt rzeki z jednym z starorzeczy meandrującej niegdyś Parsęty. Kontynuując wędrówkę docieramy do końca ścieżki przy ul. Kościuszki przy ogródkach działkowych.

Stąd możemy leśną drogą dojechać do tzw. Kanałów lubiechowskich, czyli starorzeczy Parsęty, wspiąć się na skarpę i z mostu dawnej kolei wąskotorowej podziwiać piękno rzeki lub dalej kontynuować wędrówkę ścieżką rowerową po nasypie dawnej kolei wąskotorowej.

Ścieżka po nasypie dawnej kolei wąskotorowej >>

Skręcając w Prawo dojdziemy do Skate Parku i minigolfa.

Skate Park i minigolf >>

Tutaj również czekają na nas alejki i miejsca wypoczynkowe oraz miejsce na ognisko. Kontynuując spacer ul. Kościuszki dojdziemy do stadionu miejskiego z kompleksem boisk trawiastych, tartanowych, kortów tenisowych oraz hali widowiskowo – sportowej. Skręcając wcześniej w ul. Chrobrego dojdziemy do amfiteatru miejskiego i początku ścieżki rowerowej po nasypie kolei wąskotorowej. Skręcając w ul. Moniuszki, Stromą, a następnie Bogusława X dojdziemy do ul. Nadbrzeżnej, gdzie znajduje się Przystań Kajakowa „Wodnik Karlino” nad rzeką Radew, gdzie możemy wypocząć po wędrówce pieszej, rowerowej lub kontynuować wycieczką w formie spływu kajakowego.

Przystań kajakowa Wodnik >>

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ