newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner spis.jpg
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Ścieżka rowerowa po nasypie kolejki wąskotorowej
25 / 04 / 2013 |

W 2012 r. Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty zakończył dużą inwestycję w infrastrukturę turystyczną budując na terenie gmin Gościno, Karlino, Kołobrzeg, Rymań, Siemyśl 57 km ścieżki rowerowej.

Wzdłuż całej ścieżki powstały miejsca postojowe dla rowerzystów, wyposażone w ławy, stoły, zadaszenia. Ścieżka rowerowa biegnie po nasypach byłej kolejki wąskotorowej i omija główne drogi, dlatego jeździ się po niej bardzo bezpiecznie. Zasadniczymi i stałymi elementami przekroju ścieżki rowerowej jest jezdnia szerokości 2,50 m ograniczona opornikiem z obu stron o szerokości 0,20 m. Nawierzchnia jezdni została zaprojektowana i wykonana jako nawierzchnia asfaltowa. W miejscach wysokich nasypów byłej kolejki wąskotorowej ustawione są obustronnie poręcze stalowe.

Ścieżką można dojechać z Karlina do Gościna (17,9 km) dalej ścieżka dzieli się na trzy kierunki. Pierwszy na południe z Gościna do Dargocic (4,8 km). Drugi, najdłuższy (23,4 km), południowo zachodni prowadzi z Gościna przez Rymań nad jezioro Popiel. Ostatni północny odcinek prowadzi przez Charzyno do drogi łączącej Kołobrzeg z Trzebiatowem (10,8 km). Dalej, wyznaczonym szlakiem możemy dojechać do Grzybowa, skąd ścieżką rowerową wzdłuż morza dojedziemy do samego Kołobrzegu.

Jednodniową, niedzielną wycieczkę możemy zorganizować startując z Karlina np. o godz.10 w kierunku Gościna. Mijamy po drodze dwa zabytkowe mosty, pozostałości po kolejce wąskotorowej i wjeżdżamy do Lubiechowa, gdzie w okolicy byłej stacji kolejki wąskotorowej (obecnie budynek mieszkalny) znajduje się przygotowane dla turystów miejsce przystankowe. W miejscowości, godnym uwagi jest kościół pw. św Józefa, Oblubieńca NMP – neogotycki, z II połowy XIX wieku z tarczą zegara na wieży. Pałac z 1835 (w trakcie renowacji), przebudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu neoklasycystycznym. Z Lubiechowa jedziemy dalej polami przez tereny farmy wiatrowej. Możemy podziwiać wielkie wiatraki, produkujące czystą, ekologiczną energię. Dojeżdżamy do miejscowości Karścino. Znajduje się tutaj kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z poł. XVI wieku, pałac klasycystyczny, murowany, pochodzący z początku XIX wieku. Następnie jedziemy do Pobłocia Wielkiego. Przed miejscowością mijamy kolejne miejsce przystankowe. W miejscowości sklep spożywczy. Dalej ścieżka prowadzi przez Myślino do Dworu w Gościnie, gdzie możemy odpocząć i zrobić drobne zakupy. W mieście zachowało się wiele przedwojennych domów, w tym okazały budynek w północnej części mieszczący tuż po wojnie szpital polowy, obecnie Dom Opieki Społecznej.  W zabytkowym rzymskokatolickim kościele parafialnym pw. Andrzeja Boboli znajduje się wykuta z pojedynczego kamienia, chrzcielnica z przełomu XII i XIII w. Dalej jadąc północnym odcinkiem przez Ząbrowo docieramy do Charzyna. W miejscowości możemy zwiedzić kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, który jest typową XIX wieczną budowlą neogotycką, ogrodzoną murem z kamienia łamanego. Z Charzyna ścieżką rowerową dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 102, po drodze mijając kolejne miejsce przystankowe. Aby dostać się do międzynarodowej ścieżki R-10 musimy jechać szlakiem rowerowym przez Błotnicę, Przećmino do Grzybowa i dalej do Kołobrzegu. W Kołobrzegu możemy wsiąść w pociąg i wrócić do Karlina. Trasę można zmodyfikować jadąc w odwrotną stronę, wyruszając z Kołobrzegu wycieczkę kończymy w Karlinie skąd pociągiem wrócimy Kołobrzegu, Białogardu.

Poniżej prezentujemy mapkę z przebiegiem ścieżek rowerowych. Każdy może wybrać jakąś trasę dla siebie i cieszyć się wspaniałą przyrodą, której bogactwo można podziwiać jadąc rowerem.

Budowa i zagospodarowanie ścieżek rowerowych na terenie Dorzecza Parsęty >>

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ