newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Zamek Biskupów Kamieńskich
23 / 10 / 2017 | Administrator

Zamek Biskupów Kamieńskich w Karlinie datowany jest na XIV wiek. Dokładnie w 1308 r. biskup Wachholtz zaznacza jego istnienie w określeniu "castrum nostrum Corlin". W 1330 r. biskup von Rehberg zwrócił uwagę na korzystne usytuowanie swego castrum Corlinense cum civitate - jak je nazwał w Statutach Kościelnych. W tym czasie miasto otrzymało prawo lubeckie. Karlino zostało wyniesione do rangi rezydencji biskupiej. Od lat osiemdziesiątych XIV w., większość biskupów kamieńskich mieszkała właśnie w Karlinie. Przełom XIV i XV wieku to okres zawieruchy, konfliktów i sporów pomiędzy biskupami kamieńskimi a książętami, papiestwem, mieszczaństwem i rycerstwem. Gdy latem 1409 r. Bogusław VIII zaatakował , a nie zdobywszy miasta spalił je; od klęski uchroniła zamek otaczająca go woda i skuteczna obrona.

Długi jednak wciąż się powiększały, więc rada miejska w Kołobrzegu w 1440 r. wzięła w zastaw połowę biskupiego folwarku w Karlinie. W 1481 zamek został zdobyty i spalony przez mieszczan kołobrzeskich i koszalińskich. Po zapłaceniu odszkodowania w 1486 roku przystąpiono do odbudowy zamku. Rozbudowa zamku kontynuowana była w latach 1450 - 1575. Ostatecznie powstała tam okazała rezydencja renesansowa. Wtedy pewnie powstało założenie trójskrzydłowe, na planie regularnym, trójkondygnacyjnego budynku, którego boczne skrzydła zwieńczone były szczytami. Zamek zajmował przypuszczalnie obszar 50 x 50 metrów, zaś przedzamcze - 50 x 100 metrów.

Na lata 1602 - 1618 kadencję biskupa Franciszka I, przypada dalsza rozbudowa i uświetnianie zamku w Karlinie. W 1761 roku cały zespół zamkowy spalił się podczas wojny siedmioletniej. Wkrótce potem ruiny zostały rozebrane do przyziemia tak, że ocalała jedynie najniższa kondygnacja skrzydła głównego zamku, z zachowanymi sklepieniami gwiaździstymi. Wtedy też zostały zniszczone relikty dawnych zabudowań i zasypano fosę oddzielającą zamek od miasta.

W późniejszym okresie, w XIX w. w miejscu zamku na zachowanych fundamentach wybudowano browar królewski. Ciekawostką jest to, że przez wiele lat fragmenty zamku stanowiły tajemnicę. Uważano, że po zamku nic się nie zachowało. Jednak w trakcie prac archeologicznych, na terenie jednego z gospodarstw rolnych, odkryto pozostałości zamku. Odkryto wówczas w przyziemiu budynku gospodarczego dwie gotyckie sale z gwiaździstymi sklepieniami oraz najstarszy na Pomorzu Zachodnim kominek gotycki dwustronny (kominek ścianie dla sąsiadujących ze sobą dwóch pomieszczeń). Niestety tak istotne odkrycie archeologiczne nie zostało należycie zabezpieczone i objęte ochroną, dlatego też ulegało szybkiej dewastacji.

Dopiero w roku 2005 władze Karlina postanowiły zająć się tym terenem i przygotować koncepcję jego zagospodarowania. Jednakże koszt odtworzenia i odbudowy zamku przekraczał możliwości gminy, dlatego sprzedano obiekt prywatnemu inwestorowi. Dzięki jego staraniom ma powstać tu kompleks hotelowo-rekreacyjny z nowoczesnym SPA, zapleczem konferencyjnym oraz stanicą wodną. Na teren obiektu prowadzi obecnie most łączący wyspę z drogą nr 6.

Na terenie Wyspy Biskupiej prowadzone są prace remontowe, ale jest ona dostępna dla turystów po wcześniejszym umówieniu nr 602 214 339.

Strona właściciela Wyspy Biskupiej >>

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ