newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner spis.jpg
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Kim jest Staoshi Nakamoto i jak samemu wykopać bitcoina?
02 / 03 / 2021 | Michał

Wszystko zaczęło się w 2008, gdy na stronie metzdowd.com pojawił się dokument po raz pierwszy opisujący bitcoina, podpisany przez Satoshi Nakamoto. Niedługo po tym pojawiło się pierwsze oprogramowanie do "kopania" kryptowaluty. Od tego czasu kryptowaluty budzą wiele kontrowersji i duże zainteresowanie tych, którzy chcą na nich zarobić.

Satoshi Nakamoto to pseudonim twórcy bitcoina. Właściwie nie wiadomo kim jest i czy za tajemniczym nazwiskiem nie kryje się grupa osób. Pomimo, że wciąż pojawiają się nowe teorie na temat jego tożsamości to pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci we współczesnym świecie. Sam Bitcoin jest jedną z kryptowalut czyli wirtualnych monet. Nie ma formy materialnej (banknoty, monety), ani żadnych regulacji, które określałyby zasady jego funkcjonowania. Nikt nie sprawuje nad nim odgórnej kontroli i jest dostępny z każdego miejsca posiadającego dostęp do Internetu. Od tradycyjnego pieniądza różni się też brakiem centralnego emitenta, którym dla np. złotówki jest Narodowy Bank Polski. Kryptowalutę przechowuje się na swoim komputerze, a o jej wartości decyduje wolny rynek. O tym, ile danej kryptowaluty znajdzie się w obiegu decyduje jej twórca, na etapie tworzenia systemu. W przypadku bitcoina zaplanowano stopniową emisję do kwoty 21 milionów jednostek. Transakcje wykonywane przy pomocy kryptowalut (np. zakupy w sklepach internetowych) są anonimowe. Pierwsza transakcja przy użyciu Bitcoina została zawarta 22 maja 2010 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie za 10 000 bitcoinów kupiono pizzę.

Ale skąd biorą się kryptowaluty? W ich posiadanie można wejść poprzez ich samodzielne „wykopanie” albo kupienie w specjalnym kantorze lub na giełdzie. Kopanie oczywiście brzmi bardziej ekscytująco, przecież każdy chciałby mieć własną maszynę do wytwarzania pieniędzy. Wykopywanie bitcoinów opera się w uproszczeniu na rozwiązywaniu łamigłówek matematycznych. Niestety nie wystarczy do tego ocena bardzo dobra z matematyki. Do kopania wykorzystuje się moc obliczeniową komputera. Czy da się to zrobić w domu? Jeszcze kilka lat temu było to możliwe, dzisiaj wymagana moc obliczeniowa jest ogromna i wymaga specjalistycznego sprzętu.

Ile warty jest bitcoin? Na początku 2011 roku jeden bitcoin wart był pięćdziesiąt centów, jego wartość rosła i spadała, w 2013 osiągnął poziom 260 dolarów. W 2019 roku jest wart już ponad 10 000 dolarów. Aktualny kurs znajduje się na wysokim poziomie, jednak jego zmienność i niestabilność budzi sceptycyzm. Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego wprost ostrzegają przed inwestowaniem w kryptowaluty.

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.

Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl

Logo programu Bankowcy dla edukacji.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ