Biblioteka Miejska
Adres:
Miasto:
Telefon:
Traugutta 6
78-230 Karlino
094 311 95 38

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KARLINIE

 

 

 

16 stycznia 1949 dokonano uroczystego otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Karlinie. Otrzymała ona wówczas siedzibę w sali konferencyjnej Zarządu Miejskiego. Po zmianach administracyjnych i włączeniu Karlina do Powiatu Białogardzkiego biblioteka otrzymała siedzibę  w budynku przy ul. Koszalińskiej 16. W późniejszym okresie biblioteka jeszcze kilkakrotnie zmieniała lokum.

 
 

 W 1972r. Biblioteka otrzymała nowy lokal w wyremontowanym „Domu Napoleona”. Z tej okazji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej nadało bibliotece nazwę „Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej”. Uroczyste otwarcie odbyło się 3 września 1972r. W latach dziewięćdziesiątych biblioteka została przeniesiona do budynku po byłym przedszkolu miejskim przy ul. Traugutta 6. Na dzień dzisiejszy organizacyjnie biblioteka została włączona pod zarządzanie do Karlińskiego Ośrodka Kultury.

 
 

    W bibliotece funkcjonują dwa działy: dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.  Obecnie biblioteka posiada 37 390 książek o bardzo zróżnicowanej tematyce, m.in. beletrystyka dla dzieci i młodzieży, bajeczki dla najmłodszych, księgozbiór popularno – naukowy, książki naukowe dla osób uczących się: wydania encyklopedyczne, filozofia i psychologia, religia, nauki społeczne, prawo, wojskowość, medycyna, rolnictwo, historia, historia sztuki, literatura i językoznawstwo.

 
 

    W bibliotece mieści się również czytelnia. Czytelnicy mogą korzystać ze zbioru podręcznego oraz dzienników i czasopism.

 
 

    Dzięki fundacji „IKONKA” czytelnicy mają bezpłatny dostęp do internetu na czterech stanowiskach. Z tej możliwości tylko w 2007r. skorzystało 2 076 osób.

 
 

     W ramach swojej działalności biblioteka prowadzi spotkania z dziećmi i młodzieżą. Co miesiąc organizowane są spotkania w bibliotece z przedszkolakami na wspólnym czytaniu bajek. Dla uczniów szkół podstawowych przeprowadzane są wycieczki biblioteczne mające na celu zapoznanie ich z pracą biblioteki, zasadami i możliwościami poruszania się  po księgozbiorze itp. oraz lekcje biblioteczne.

 
 

   W 2007r biblioteka miała 1301 czytelników. Zanotowano 19 583 odwiedziny w bibliotece. Wypożyczono 32 122 książki i udzielono 2 196 informacji.

 

 

 

Godziny otwarcia biblioteki:

 

Oddział dla dzieci: poniedziałek – piątek: 10-16.00

 

Oddział dla dorosłych: poniedziałek – piątek: 11-18.00

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ