newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner spis.jpg
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Rajd rowerowy "Nasza przygoda z rowerem"

Jednym z celów strategicznych gminy Karlino jest rozwój funkcji turystycznej. W ubiegłym roku w ramach projektu realizowanego przez ZMiGDP na terenie 4 gmin powstało łącznie ok 57 km ścieżek rowerowych w większości biegnących po nasypie zlikwidowanej kołobrzesko – karlińskiej kolei wąskotorowej. Jeszcze przed zakończeniem inwestycji okazało się, że była to bardzo potrzebna i bardzo oczekiwana inwestycja. Ścieżka rowerowa stała się ulubionym miejscem wypraw mieszkańców Karlina- niezależnie od wieku. Również wielu turystów i mieszkańców regionu przyjeżdża specjalnie do Karlina, pozostawia samochody na parkingu i udaje się na wycieczkę rowerową.

Na terenie gminy powstało ponad 15 km ścieżek, biegnących poprzez malownicze tereny gminy – poprzez tereny wcześniej nieznane i nieodkryte, tereny leżące w obszarze Natury 2000. Ścieżka ta nie kończy się na terenie gminy Karlino, lecz biegnie dalej i umożliwia dojazd do innych gmin i innych atrakcji turystycznych w regionie. Docelowo ścieżka ta będzie łączyć się z nadmorskim szlakiem R-10, umożliwiając turystom odpoczywającym nad polskim  morzem zwiedzanie i odkrywanie walorów turystyczno – krajoznawczych polskiej wsi. Dzięki budowie ścieżki powstał gotowy produkt turystyczny.

W ramach Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013r. przygotowany został projekt pn. Promowanie obszarów wiejskich poprzez oznakowanie ścieżki rowerowej biegnącej po nasypie dawnej kolei wąskotorowej oraz organizacja imprezy „NASZA PRZYGODA Z ROWEREM” czyli wspólny rajd rowerowy zakończony ogniskiem.

W ramach realizacji projektu wzdłuż ścieżki ustawionych zostało 10 sztuk leśnych tablic informacyjnych, które tworzą ścieżkę edukacyjną. Na tablicach pokazana została  mapa ścieżki, z najważniejszymi informacjami o naszej gminie i atrakcjami turystycznymi: kościoły, parki przypałacowe, zabytki, odległości – czyli najważniejsze informacje dla turysty pokazujące dziedzictwo kulturowe tych terenów. Nie zabrakło tablic poświęconych osobliwościom flory i fauny, czy historii kolei wąskotorowej.

 

Projekt zakończył się wspólnym rajdem rowerowym pod hasłem NASZA PRZYGODA Z ROWEREM. Uczestnicy na trasie od przystani kajakowej w Karlinie do Pobłocia Wielkiego mieli łącznie do pokonania 10,5 km. Z Karlina wyjechało 105 rowerzystów, a wśród nich: całe rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy, mieszkańcy Karlina i ościennych Gmin. Ilość uczestników rajdu cały czas rosła. Kolejni rowerzyści dołączyli na trasie, zarówno w samym Karlinie, jak i w Lubiechowie, Karścinie i w Lisinach. Na boisku w Pobłociu Wielkim w jednym momencie organizatorzy doliczyli się 152 rowerów.


Na uczestników imprezy, ale również mieszkańców sołectwa i wszystkich chętnych czekał piknik integracyjny. Specjalnie dla dzieci przygotowany został dmuchany plac zabaw, gry i zabawy integracyjne z nagrodami (m.in. strzał na bramkę, rzut piłką do kosza, skoki na piłce z uszami, bieg z woreczkiem na głowie i inne). Chętni mogli pomalować twarze i wcielić się w ulubione postacie bajkowe. Najmłodsi, – ale nie tylko – wspólnie malowali panoramę Karlina. Efekt końcowy pokazał, że dzieci widzą Karlino, czyli swoją małą Ojczyznę we wszystkich kolorach tęczy!


 

 Rajdowi towarzyszyły Spotkania Ekologiczne Płetwonurków, którego organizatorem był Klub Płetwonurków MARES z Koszalina. W godzinach porannych płetwonurkowie z Koszalina wspólnie z Klubem Tryton z Kołobrzegu czyścili naszą rzekę Radew na odcinku od Przystani do Wyspy Biskupiej. Wszystkie znalezione w rzece śmieci, w tym zabytkowy rower zostały wyeksponowane podczas pikniku w Pobłociu, gdzie Klub Mares zorganizował również konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży.


Podczas imprezy rozstrzygnięty został konkurs pod hasłem „RODZINNA ROWERIADA” – czyli na najliczniejszą rodzinę biorącą udział w rajdzie.  Puchar zdobyła rodzina Państwa Tomczyk z Karlina. Przyjechali na rajd w 12 osób. Puchar odebrał przedstawiciel rodziny – 3,5 letni Hubert, który samodzielnie na dwóch kółkach przyjechał do Pobłocia! II miejsce zajęła rodzina p. Ćmoch z Krukowa, III – p. Polańscy z Karlina, a IV p. Szydłowscy z Karlina. Serdecznie gratulujemy.


Podczas rajdu dopisała nie tylko pogoda, ale także frekwencja. Budujący jest fakt, iż w tego typu imprezach biorą udział całe rodziny: to nie tylko forma wypoczynku, ale przede wszystkim wspólna zabawa i integracja.

 

            

 

grafika
Galerie:
grafika
15 / 07 / 2013

Ilość fotografii: 68
grafika
16 / 07 / 2013

Ilość fotografii: 149
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ