newsletter.png
WIGILIA MIEJSKA I JARMARK KARLINO logo.jpg
529-zuhCxWng-ct_WmnT.jpg
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
KMZB.png
obywatel_slider.jpg
baner KarlinoZeitung.jpg
unnamed kopia.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Karlinie
11 / 11 / 2017 | Michał | wyświetleń: 479

„Wolność jest dana człowiekowi

przez Stwórcę i jest mu

równocześnie zadana"  - Jan Paweł II

11 listopada w Karlinie  odbyły się uroczystości związane z 99. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystych obchodach uczestniczyli mieszkańcy oraz przedstawiciele władz samorządowych, wojska, straży i policji.


Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia daty 11 listopada 1918 roku. Wtedy to Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.


Karlińskie obchody tej ważnej rocznicy rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Michała Archanioła z udziałem pocztów sztandarowych. Okolicznościową homilię nawiązującą do narodowego święta wygłosił ks. proboszcz Andrzej Korpusik.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta, tradycyjnie pod obelisk znajdujący się przy ulicy Parkowej.


Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego uroczyste przemówienie wygłosił burmistrz Karlina Waldemar Miśko, który podkreślił w swoim wystąpieniu jak ważne było dla Polaków odzyskanie niepodległości czyli wolności.


„ Niepodległość, którą odzyskaliśmy w 1918 roku jest owocem wytrwałego zmagania się o zachowanie tożsamości narodowej, tradycji i wartości, okupionym krwią i życiem wielu kolejnych pokoleń naszych rodaków".


Następnie wszystkich obecnych, mieszkańców oraz gości dyrektor Karlińskiego Ośrodka Kultury p. Danuta Butrym zaprosiła na część artystyczną w wykonaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego w Karlinie, które przygotowały wiersze, piosenki oraz ludowy taniec „Poleczkę”.

 

Po doznaniach kulturalnych wszystkie występujące dzieci wręczyły uczestnikom dzisiejszej rocznicy biało-czerwone lizaki.


Na zakończenie tegorocznych uroczystości uczestników zaproszono do obejrzenia wystawy pod tytułem „25 lat konkursu fotograficznego”, która mieści się właśnie w holu KOK.


www.karlino.pl/25_lat_w_fotograficznym

grafika
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ