newsletter.png
Wakacje mały.png
baner dobry start.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
re sesja.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
KMZB.png
obywatel_slider.jpg
baner KarlinoZeitung.jpg
unnamed kopia.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Święto plonów czyli Dożynki Gminne w Mierzynie
21 / 09 / 2017 | Michał | wyświetleń: 569

16 września 2017r. w gminie Karlino odbyły się Dożynki – święto plonów, które jest wydarzeniem o wieloletniej tradycji. W tym roku ugościło Nas sołectwo Mierzyn.

Tradycyjnie dożynkowe świętowanie zainaugurowała msza święta w kościele pw. Trójcy Świętej w Mierzynie przy akompaniamencie Chóru Passionato. Zgromadzeni wierni podziękowali za zbiory oraz za trud pracy rolników, którzy w tym roku z powodu niesprzyjającej pogody mieli niezwykle utrudnione zadanie.

Po mszy świętej uroczysty korowód prowadzony przez  Orkiestrę Dętą Karlińskiego Ośrodka Kultury oraz Starostów Dożynek przejechał na płytę boiska, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

Obrzędy dożynkowe rozpoczęło przemówienie gospodarza – burmistrza Karlina Waldemara Miśko, który powitał zaproszonych gości oraz podkreślił znaczenie kultywowania tradycji, trudu rolnika w tym doniosłym wydarzeniu. Podkreślił, że w perspektywie nawet kilkunastu lat to najtrudniejszy dla rolników rok, bo przez czas żniw ciągle pada i nie można zebrać wszystkich plonów, sporo zboża jest jeszcze na polach. Życzył rolnikom pogody, która będzie sprzyjała dokończeniu żniw i żeby rolnicy zdążyli ze wszystkimi zabiegami agrotechnicznymi, które są niezbędne do tego, by w przyszłym roku plony były lepsze. Z waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek. To właśnie dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładacie by oddać nam swoje plony. Życzył, aby czasy dla rolnictwa były zawsze dobre. Wśród licznie zaproszonych gości, znaleźli się przedstawiciele wielu instytucji oraz stowarzyszeń z terenu województwa zachodniopomorskiego, a także partnerzy z dwóch zaprzyjaźnionych miast z Niemiec: Dargun i Wolgast.

Zgodnie z ceremoniałem święta plonów starostowie dożynek  Państwo Zofia i Paweł Marcinkowscy złożyli upieczony z tegorocznych zbiorów chleb na ręce burmistrza Karlina Waldemara Miśko, który życząc, aby nigdy w polskich rodzinach nie zabrakło polskiego chleba przystąpił do dzielenia się  nim z uczestnikami dożynek.


Podczas dożynek w Mierzynie uhonorowano najlepszych rolników z terenu Gminy Karlino za trud wkładany w pracę w gospodarstwie. Wśród laureatów, którym zostały wręczone statuetki „Rolnika Roku 2017” znaleźli się:  Krystyna Arabska – Abbas, Agnieszka i Mariusz Szczepanik , Szymon i Małgorzata Ręcławowicz , Paweł i Zofia Marcinkowscy, Beata i Marek Klepuszewscy, Magdalena Krasoń – Ciba i Andrzej Ciba, Ryszard i Jolanta Gołębiowscy, Ditlev Alfred Hovmand Lubiechowo Sp. z o.o.,  Agro – Pomorze Sp. z o.o. Wśród nagrodzonych rozlosowano 4 worki materiału siewnego ufundowane przez przedstawiciela firmy KWS – Czesława Sawosz.


Podsumowano także konkurs „Najładniejsza wieś Gminy Karlino 2017”.


W kategorii do 100 mieszkańców zwyciężyło Zwartowo na drugim miejscu znalazły się Ubysławice, a trzecie miejsce zajęło Poczernino. W drugiej kategoria powyżej 100 mieszkańców zwyciężyło Domacyno przed Pobłociem Wielkim i Karścinem.


Podczas święta plonów rozstrzygnięto także konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy, kukiełkę warzywną. Konkurs na najlepszy chleb oraz  Partnerski Turniej Sołectw i Gmin zorganizowane zostały w ramach projektu „Polsko – niemieckie spotkanie kultur w ramach dożynek gminnych w Mierzynie” – nr projektu FMP-0097-17”. W turnieju uczestniczyły drużyny reprezentujące sołectwa z gminy Karlino oraz  partnerskie miasta z Niemiec Wolgast i Dargun. Rozegrano różne konkurencje rekreacyjno-sportowe m. in. zbieranie ziemniaków czyli Wykopki po karlińsku, przejście przez bagno, z gniazda na gniazdo i bieg Farmera.


Pierwsze miejsce w turnieju wywalczyła po dogrywce drużyna z Domacyna, drugie miejsce ze Zwartowa i na pozycji trzeciej uplasowało się sołectwo Kowańcz. Warto było walczyć nie tylko ze względu na wysokie nagrody, ale również nagrodę dodatkową, którą był przejazd busem na wycieczkę sołecką do 500 km ufundowany przez firmę Airtransfer.

W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce przyznano Sołectwu Zwartowo, drugie zajęło Sołectwo Domacyno, trzecie Sołectwo Daszewo przed Kowańczem i Mierzynem. Nagrody wręczyli burmistrz Karlino wspólnie z Dorotą Maroń – wiceprezes Banku Spółdzielczego w Karlinie – głównego sponsora wydarzenia. Dodatkową nagrodą była zabawka ufundowana przez przedstawiciela firmy KWS – Czesława Sawosza.


Zgodnie z decyzją jury najsmaczniejszy chleb z dodatkiem pokrzywy upiekło Przedszkole Miejskie w Karlinie, wyprzedzając w smaku i innych walorach Żłobek Miejski oraz Magdalenę Grzelak.


Najładniejszą kukiełkę zrobiło Sołectwo Lubiechowo. Na drugim miejscu była kukiełka z Sołectwa Zwartowo  i na trzecim ze Świetlicy w Gościnku.

Po występie Zespołu Bledzewiacy wyłoniono również laureata konkursu pt. ”Twoja postać jest znajoma”, który odbywał się w każdej świetlicy wiejskiej od maja do sierpnia. Celem konkursu było rozwijanie zdolności muzycznych, pomysłów, wyobraźni oraz umiejętności tworzenia, kształtowanie umiejętności pokonywania tremy, obycia ze sceną i publicznością, zachęcenie wszystkich do aktywnego spędzania czasu wolnego, integracja społeczności wiejskiej.


W każdej świetlicy można było podziwiać występy zespołów bądź solistów, którzy naśladowali znanych piosenkarzy. Komisja oceniająca do finału wytypowała z każdego miesiąca jedną  prezentacją opracowaną przez opiekuna świetlicy.

Laureatem konkursu „Twoja postać jest znajoma” został zespół z Malonowa, jednak wspaniałych występów gratulujemy wszystkim finalistom, czyli „Edycie Górniak” przedstawionej przez artystów z Syrkowic, Zespołowi Ich Troje pokazanemu przez artystów z Lubiechowa,  „Wiolettcie Willas”,  którą przypomnieli zwycięscy  z Malonowa oraz- Danucie Rinn  w którą wcieliła się sołtys Zwartowa.

Orzeźwiającą mgiełkę w trakcie trwania dożynek zapewniły Dromadery, które przyleciały do Karlina dzięki współpracy Gminy Karlino z Aeroklubem Koszalińskim, który reprezentowała również sekcja paralotniarzy.


Niesamowitą dawkę emocji zagwarantował zebranym pokaz akrobatyczny Uwe Zimmermanna, za który serdecznie dziękujemy.

Konkursy jednak to nie wszystko. Na przybyłych gości czekały bowiem liczne degustacje, występy artystów, stoiska z produktami regionalnymi i rękodziełem ludowymi. W strefie zabaw dla dzieci dla małych milusińskich czekały konkursy i zabawy przygotowane przez panie z Przedszkola Miejskiego w Karlinie, słodkości oraz kolorowe dmuchańce, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wszyscy doskonale  bawili się również podczas występu gwiazdy wieczoru – zespołu Talisman.


Gdy słońce już zaszło boisko w Mierzynie rozpaliło się ogniem podczas pokazu teatru ognia, którego niesamowite widowisko zachwyciło zebraną publiczność.


Po występie gwiazdy wieczoru w niebo wystrzeliły fajerwerki.


Dożynkom w Mierzynie towarzyszył projekt: „Polsko – niemieckie spotkanie kultur w ramach Dożynek Gminnych w Mierzynie” – nr projektu FMP – 0097-17 który jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania.

 

Projekt miał na celu integrację mieszkańców gminy z gośćmi z gmin partnerskich Wolgast i Dargun. Wspólne świętowanie na koniec żniw, które niestety były w tym roku bardzo trudne dla rolników, odbyło się w Mierzynie.

Tam w ramach  projektu odbyły się warsztaty kulturalne oraz strefa warsztatów wyplatania wieńców i lepienia z gliny. Goście z Niemiec wzięli udział w Partnerskim Turnieju Sołectw i Gmin, a także w konkursie na najlepszy chleb. Emocji nie brakowało, a uśmiechy na twarzach gości i gospodarzy potwierdzają, że zabawa była udana. Partnerzy zaprezentowali się na scenie i rywalizowali w konkurencjach sportowo- dożynkowych.

Projekt obejmował również wspólne próby oraz zwiedzanie Gminy Karlino szlakiem kościołów. Goście z Niemiec włączyli się w polskie tradycje z pełnym zaangażowaniem przywożąc nawet własny wieniec. Celem imprezy było podkreślenie wspólnych tradycji poprzez uczczenie święta plonów i integrację po obu stronach granicy. Nasi partnerzy zapoznali się z polskimi tradycjami związanymi z podsumowaniem zbiorów. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń. Warto zapamiętać, że w Karlinie – gminie z energia nie można się nudzić!

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom regionu za liczny udział w dożynkach.

Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów wydarzenia, bez których święto plonów nie mogłoby mieć tak pięknej oprawy oraz patronów medialnych.

Pięknie dziękujemy również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia!

 

grafika
Galerie:
grafika
19 / 09 / 2017
Michał
Ilość fotografii: 76
Multimedia:
grafika
19 / 09 / 2017
Michał
Wyświetleń: 286
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
16 / 07 / 2018 | Michał
grafika