newsletter.png
16-9.jpg
baner dobry start.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
KMZB.png
obywatel_slider.jpg
baner KarlinoZeitung.jpg
unnamed kopia.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Zielone światło dla rozbudowy Muzeum Ziemi Karlińskiej
07 / 07 / 2017 | Michał | wyświetleń: 441

ZIELONE ŚWIATŁO DLA ROZBUDOWY MUZEUM ZIEMI KARLIŃSKIEJ oraz stworzenie sieciowej współpracy trzech partnerów.

Projekt „Polsko – Niemieckie Forum Historyczne. Innowacyjna sieć muzealna Göhren – Karlino –Wałcz: silni dynamiczną współpracą w realu i wirtualu” został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach programu Interreg VA.

Zatwierdzone dofinansowanie ze środków wsparcia (EFRR) to 1,74 mln. EUR – z zastrzeżeniem spełnienia warunków zdefiniowanych przez Komitet Monitorujący.

Główny cel projektu to współpraca instytucji kultury Karlina, Wałcza i Göhren w dążeniu do stworzenia i promocji transgranicznych ofert wspólnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego regionów partnerów. Będzie to realizowane poprzez wspólne badania, konferencje, publikacje i ekspozycje tradycyjne oraz wirtualne, akcje promocyjne, tworzenie Transgranicznego Muzeum Wirtualnego i Repozytorium danych multimedialnych. Zwiększony zostanie zasób wiedzy o wspólnym dziedzictwie, podniesiona atrakcyjność prezentacji i dostępność.

Projekt odpowiada przede wszystkim na wyzwanie Programu Współpracy dotyczące wspólnego rozwijania dziedzictwa kulturowego. Wśród działań są badania poszerzające zasób wiedzy z zakresu historii i dziedzictwa trzech pomorskich regionów: półwyspu Mönchgut, ziemi karlińskiej i wałeckiej. Wyniki badań będą opracowane i prezentowane w ramach konferencji, wystaw oraz e-publikacji. Powstanie Muzealny Słownik Polsko-Niemiecki. Transgraniczne Muzeum Wirtualne wymaga współpracy, międzynarodowej. Ważne jest podejście do zasobów kulturowych – bez podziałów polskie - niemieckie, ukazywanie dziedzictwa kulturowego Pomorza jako całości. Dzięki współpracy transgranicznej powstanie unikalna sieć muzealna i wspólna oferta dotycząca dziedzictwa o zasięgu ponad gminy partnerskie.

Transgraniczne Muzeum Wirtualne z Salą Gier i aplikacją interaktywnych opowiadań będzie stworzone specjalnie dla partnerów – prawdopodobnie będzie to pierwsze polsko – niemieckie muzeum tego typu. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie mobilny przewodnik pobierany na smartfony.

Dla gminy Karlino dofinansowanie oznacza również zielone światło dla remontu muzeum oraz pozwoli na organizowanie licznych wystaw, spotkań polsko – niemieckich, oraz wydarzeń na tle kulturowym.

Myślą przewodnią projektu jest – "Mali, ale silni dzięki współpracy transgranicznej", czyli wspólne działania partnerów, którzy stworzą unikalną ofertę dla osób odwiedzających nasz region, ale również mieszkańców i przeprowadzą badania w poszukiwaniu naszej wspólnej tożsamości. W ramach projektu zaplanowano monografię dotyczącą historii i dziedzictwa kulturowego dla każdego regionu: Göhren, Karlino i Wałcz.

Wydane zostaną przewodniki po regionach, również ze skróconą informacją o atrakcjach turystycznych w dwóch pozostałych regionach. Wałcz i Karlino wydadzą również mapy atrakcji turystycznych i tras turystycznych. Swoistym wydawnictwem będą mobilne audio-przewodniki po wszystkich trzech regionach, pozwalające na samodzielne zwiedzanie z pomocą własnego telefonu komórkowego, na który audio-przewodnik będzie zainstalowany.

Szereg wspólnych działań podniesie atrakcyjność wszystkich partnerów i wdroży nowe technologie w obiektach w Karlinie, Wałczu i Göhren.

Projekt będzie realizowany przez 37 miesięcy.

grafika
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ