newsletter.png
16-9.jpg
baner dobry start.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
KMZB.png
obywatel_slider.jpg
baner KarlinoZeitung.jpg
unnamed kopia.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Małe ojczyzny Pomorza Zachodniego
07 / 04 / 2017 | Michał | wyświetleń: 380

Stowarzyszenie Muzealników Polskich, oddział zachodniopomorski; Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zespół Dworsko – Parkowy Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach, Stowarzyszenie Akademia Kulice zorganizowali konferencję Małe ojczyzny Pomorza Zachodniego.


Konferencja Małe ojczyzny Pomorza Zachodniego poświęcona była dyskusji nad znaczeniem i rolą kolekcji zebranych przez pasjonatów historii regionalnej, które odgrywają ważną funkcję w pielęgnowaniu tradycji i pamięci miejscowości Pomorza Zachodniego. Zbiory te stanowią ważny element budowania lokalnej tożsamości pomorskiej i są na ogół mniej znane od zabytków eksponowanych przez muzea zachodniopomorskie. Kolekcje są od wielu lat gromadzone przez zachodniopomorskie instytucje kultury (Domy i Ośrodki Kultury, Biblioteki) i edukacji (Szkoły) oraz inne podmioty podległe samorządom lokalnym lub znajdują się w gestii stowarzyszeń, fundacji lub osób prywatnych. Kolekcje są przeważnie gromadzone w instytucjach jako: Muzea,  Izby Muzealne, Izby Pamięci, Izby Tradycji. Instytucje, przy których działają Muzea lub Izby Muzealne, Izby Pamięci lub Tradycji borykają się z wieloma problemami dotyczącymi katalogowania, przechowywania, konserwacji i wystawiania zgromadzonych kolekcji.


Konferencja była okazją do prezentacji ośrodków posiadających kolekcje, ich opiekunów oraz przedstawienia problemów jakie wynikają przy gromadzeniu zbiorów zabytków i ich eksponowaniu. Podczas spotkania zostaną przedyskutowane rozwiązania prawno-organizacyjne, które poprawią status i podkreślą rangę i znaczenie kolekcji znajdujących się pod opieką rozmaitych instytucjach zachodniopomorskich oraz organizacji społecznych i osób prywatnych. Na konferencji był również Krystian Zalewski, który przedstawił działalność Muzeum Ziemi Karlińskiej.


Konferencja odbyła się Szczecinie w Zamku Książąt w Szczecinie i była kontynuowana w ośrodku US w Kulicach koło Nowogardu. Organizatorzy przewidują, że projekt Małe ojczyzny Pomorza Zachodniego stanie się imprezą cykliczną.

grafika
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ