Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych.
Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.
mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite
Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
Informacje prezentowane na mapach będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
W przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres:
www.zachodniopomorska.policja.gov.pl
Jak nanieść niepokojące nas wydarzenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Po pierwsze należy zaakceptować regulamin aplikacji. Następnie trzeba wybrać interesujący nas obszar i wyszukać konkretne miejsce (ulica, dzielnica, miejscowość) przybliżając się za pomocą narzędzi znajdujących się na mapie.
Aby dodać zgłoszenie należy kliknąć na ikonkę znajdującą się w lewym, dolnym rogu ekranu (czerwony okrąg z białym plusem). Ukaże nam się lista zgłoszeń, wśród której wybieramy konkretne zdarzenie a następnie wpisujemy szczegóły podanej przez nas informacji.
Tak zgłoszone wydarzenie zostanie przeanalizowane przez funkcjonariuszy Policji i po jego weryfikacji zostanie umieszczone na mapie.
Należy pamiętać, że w razie pilnej potrzeby interwencji Policji należy korzystać z numerów alarmowych: 112 lub 997.