newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Logo Piosenki 2021 na www i fb.png
baner DOOR TO DOOR.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej w Karwinie
23 / 09 / 2016 | aw | wyświetleń: 873

„Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę
przeszłości głęboko zakorzenionej w sercu i pamięci ludzkiej…”

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Chociaż czas je porządkuje, czasem dodaje blasku, jednak dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje ponownie te chwile.

Tak było właśnie 23 września 2016 r. w Szkole Podstawowej w Karwinie, gdzie uczniowie, absolwenci, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście zgromadzili się, by powspominać dzieje szkoły, która od 70 lat wpisana jest w historię.

Święto poprzedziły miesiące przygotowań i pracy nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, rodziców, przyjaciół i absolwentów.

Uroczystości jubileuszowe szkoły rozpoczęto Mszą św. w kościele pw. św. Kazimierza w Karwinie koncelebrowaną przez Ordynariusza Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej JE. Biskupa Edwarda Dajczaka.

Oficjalna część uroczystości odbyła się na placu przed szkołą. Rozpoczęła ją dyrektor szkoły – Maria Pałka, która przedstawiła historię placówki. „Już w styczniu 1946 roku do Karwina przybył Augustyn Rakowski, który rozpoczął organizowanie życia oświatowego. Szkołę zamierzono urządzić w budynku plebanii. Wymagało to ogromnego nakładu pracy, gdyż obiekt ten był w 50% zniszczony. Natychmiast powołano 5-osobowy komitet szkolny i przy pomocy okolicznych mieszkańców rozpoczęto remont budynku. Po usunięciu najważniejszych uszkodzeń, wyposażono szkołę (…). Już od 1 lutego 1946 roku rozpoczęto naukę w budynku szkoły. W tym dniu zgłosiło się 46 uczniów, których podzielono na 4 klasy. 10 lutego szkoła została poświęcona przez ks. Kaczmarczyka.”

Przez 70 lat mury tej szkoły opuściło 1700 absolwentów. Obecnie kadrę pedagogiczną stanowi 12 nauczycieli oraz 4 pracowników obsługi. Do szkoły uczęszcza blisko 100 uczniów. Poza przedmiotami obowiązkowymi dzieci mogą uczęszczać na lekcje j. angielskiego, pozalekcyjne zajęcia sportowe, koła zainteresowań.

Po wysłuchaniu historii szkoły głos zabrali zaproszeni goście, którzy życzyli wytrwałości w budowaniu szkoły, dalszych sukcesów, wielu powodów do dumy i wciąż nieustającej energii w pomnażaniu dotychczasowego dorobku szkoły.

Ogromne wzruszenie wywołały wspomnienia pierwszego absolwenta szkoły ks. Prałata Antoniego Chodakowskiego.

Po części oficjalnej przyszedł czas, aby połączyć przeszłość z przyszłością. Swoje programy artystyczne zaprezentowali uczniowie, ale także absolwenci szkoły. Goście mogli obejrzeć niezwykle energiczne występy taneczne oraz tradycyjny polski taniec – Krakowiak, a także „przenieść się” w sentymentalną podróż do szkolnej ławki z dawnych lat.

Po części artystycznej dyrektor szkoły – Maria Pałka podziękowała gościom za przybycie i zachęciła do obejrzenia wystawy dawnych fotografii oraz pamiątkowych kronik szkolnych.

Nadszedł czas na poczęstunek i tort oraz na indywidualne spotkania. Była to okazja, by myślami cofnąć się i jeszcze raz zasiąść w szkolnych ławkach z tymi, których ostatni raz widziało się kilka, a nawet kilkanaście lat temu.

grafika
Galerie:
grafika
29 / 09 / 2016
aw
Ilość fotografii: 130
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ