newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
2020_EMW_Banner-1024x576.png
Powszechny-Spis-Rolny-spiszmy-się baner mały.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Z Erasmusem do Turcji- młodzież z Zespołu Szkół w Karlinie właśnie wróciła z nowymi doświadczeniami
13 / 12 / 2019 | Ewa | wyświetleń: 247

Zespół Szkół w Karlinie rozpoczął realizację projektu „Two Faces of Technology: Isolation and Opportunities.” Jest to projekt realizowany z czterema szkołami partnerskimi z Czech, Hiszpanii, Turcji i Włoch w ramach programu Erasmus+ koordynowany przez karlińską szkołę.

1

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości: €145’125,00. Projekt dotyczy szeroko rozumianej technologii i jej wpływu na współczesną młodzież. W ramach planowanych działań młodzież wspólnie będzie mierzyć się różnymi wyzwaniami i odpowiedziami na trudne pytania – na ile technologia zdominowała nasze życie i czy więcej możemy czerpać z tego korzyści, czy też zagrożeń. 

1

1

Językiem przewodnim projektu jest język angielski, za pomocą którego poprowadzone zostaną wszystkie warsztaty i konferencje, zaplanowane w ramach wymiany dobrych praktyk we wszystkich państwach uczestniczących w projekcie. Będzie również wiele działań w formie interakcji bezpośrednich, również na gruncie nowoczesnych technologii.

1

W październiku odbyło się w Turcji spotkanie koordynatorów z każdego państwa w celu omówienia najważniejszych kwestii związanych z wdrożeniem projektu i przygotowania pierwszego spotkania dla młodzieży. Już w listopadzie młodzież z Technikum w Karlinie udała się do Adıyaman w Turcji. Podczas wyjazdu młodzież miała również okazję do odwiedzenia Stambułu – wspaniałego miasta, gdzie Europa spotyka się z Azją. Tam też uczniowie mieli pierwszą szansę na realizację treści przewidzianych w projekcie podczas wizyty w Muzeum Technologii i Nauki Islamu. W trakcie pięciodniowego pobytu w Adıyaman młodzież uczestniczyła w wielu atrakcjach zaproponowanych przez tureckiego partnera. Odbyła się konferencja i wykład na temat zagrożeń technologicznych, młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach dotyczących tradycyjnych zabaw oraz zapoznali się z systemem edukacji partnera. Różne aktywności stwarzały wiele okazji do ćwiczenia języka angielskiego w praktyce i poznania wspaniałych ludzi. Gospodarze pokazali uczestnikom projektu niezwykłe miejsca, takie jak Nemrut Mountain, Arsenia, Severan Bridge, czy Muzeum Mozaiki w Gaziantep gdzie mogli podziwiać dzieła mistrzów, stworzone bez żadnych udogodnień technologicznych. Niezwykłym przeżyciem była też wyprawa do korzeni wielu religii – Sanliurfy. Wspaniałym i przynoszącym wiele emocji wydarzeniem był turniej na bazie popularnych w przeszłości gier i zabaw rozgrywanych indywidualnie i grupowo. Dla nauczycieli turniej stanowił  sentymentalną podróż w przeszłość, natomiast dla młodzieży zupełnie nowe doświadczenia wykraczające poza ich wyobrażenia o wspólnym spędzaniu czasu. Zwieńczeniem pobytu był wieczór z turecką kulturą, obyczajami i tradycjami - tanecznymi i kulinarnymi.

Wspaniałe spotkanie w egzotycznym kraju uświadomiło wszystkim jak ważne jest w naszym życiu nawiązywanie bezpośrednich relacji z rówieśnikami z różnych części świata. Wspólne spędzanie czasu na zabawach, współzawodnictwie, czy wyprawach udowodniło, że mimo pochodzenia z zupełnie odmiennych kultur potrafimy czerpać wiele radości z tych samych aktywności. Z Turcji młodzież  przywiozła bagaż doświadczeń i mnóstwo pomysłów na to, jak może wykorzystać zdobyte umiejętności.  Dzięki nowoczesnej technologii – mediom społecznościowym i komunikatorom uczestnicy projektu będą mogli utrzymać przyjaźnie, które tam zawarli. Wszyscy czekają z radością na następne spotkanie. Kolejne spotkanie partnerskie zaplanowano w Plzen u czeskich przyjaciół.

Zespół Szkół w Karlinie oferuje uczniom nie tylko doskonałe warunki nauki, ale wykracza poza schematy oświatowe zachęcając uczniów do większej otwartości na ludzi i otaczający ich świat, który ma bardzo wiele do zaoferowania. Warto go zwiedzać i z nowymi doświadczeniami wracać do domu.

grafika
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ