newsletter.png
baner piosenki 2019 mały.png
monitor maly.jpg
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Jubileusz 70-lecia karlińskiej Biblioteki - 1949-2019
09 / 05 / 2019 | Michał | wyświetleń: 336

9 maja 2019 roku swój jubileusz 70 – lecia istnienia obchodziła Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Karlinie.

 

Podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele władz – burmistrz Karlina Waldemar Miśko, zastępca burmistrza Piotr Woś, radni Rady Miejskiej, członkowie Miejskiej Rady Seniorów, dyrektorzy szkół oraz sympatycy i zaprzyjaźnieni czytelnicy związani z biblioteką od lat.


Po krótkim wprowadzeniu do dzisiejszego święta dyrektor Karlińskiego Ośrodka Kultury p. Małgorzaty Kolickiej – historię jednostki opowiedziała p. Krystyna Jędrak - wieloletni pracownik Biblioteki.


Podczas uroczystości były kwiaty, wręczono prezenty oraz życzenia dalszej owocnej działalności w krzewieniu literatury ponieważ to właśnie biblioteki  są cennym źródłem wiedzy oraz dalszego intelektualnego rozwoju naszego regionu.


Gościem specjalnym, który zaprezentował swoja twórczość w krótkim koncercie dla zgromadzonych gości był Tomasz Mreńca – skrzypek, kompozytor, producent muzyczny, absolwent ASP we Wrocławiu pochodzący z Karlina.


Karlińska biblioteka od lat zapewnia czytelnikom najlepszą jakość korzystania ze zgromadzonych materiałów, ponieważ literatura wywiera wpływ na każdego człowieka, który uwrażliwiony na otaczający świat potrafi dostrzec jego wartość.  Ważnym elementem jest również zachęcanie do czytania od najmłodszych lat, co jest bardzo ważne, ponieważ dzięki książkom poznajemy naszą historię, tradycję i kulturę.

Poniżej w pigułce przedstawiona została historia karlińskiej biblioteki:

  • 16 stycznia 1949 r. – uroczyste otwarcie biblioteki, siedziba: sala konferencyjna Zarządu Miejskiego, stan: 152 książki.
  • Do 1958 r. – siedziba biblioteki znajdowała się w lokalu przy ul. Koszalińskiej 16.
  • W 1958 r. oddano do dyspozycji biblioteki trzy pomieszczenia na pierwszym piętrze budynku „Domu Napoleona”. Rozdzielono oddziały na dziecięcy i dla dorosłych. Kilka lat później ponad 100-letni budynek zaczął się rozpadać.
  • 22 lipca 1963 r. został uroczyście oddany do użytku Miejski Dom Kultury w Karlinie, w którym biblioteka otrzymała trzy pomieszczenia: dużą wypożyczalnię, jeszcze większą czytelnię i mały pokój na opracowanie zbiorów.
  • 3 września 1972 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego lokalu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Karlinie w wyremontowanym „Domu Napoleona” połączone z nadaniem imienia Zofii Nałkowskiej.
  • Z okazji nadania imienia Miejskiej Bibliotece w Karlinie, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Białogardzie ufundowała exlibris. Został on wykonany przez artystę plastyka Kazimierza Rajkowskiego i tłoczony w nakładzie 2000 egzemplarzy przez Zakłady Graficzne w Białogardzie.
  • W roku 1992 biblioteka została przeniesiona do budynku po zlikwidowanym Przedszkolu Miejskim przy ulicy Traugutta 6.
  • Od dnia 01 stycznia 2005 r. biblioteka stała się częścią składową Karlińskiego Ośrodka Kultury. W listopadzie 2012 r. rozpoczął się remont biblioteki w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet, Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek oraz ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.
  • Zakończenie prac: 30.06.2013 r.
grafika
Galerie:
grafika
09 / 05 / 2019
Michał
Ilość fotografii: 28
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ